Świętujemy!!!
Ogromną siłą Świąt Bożego Narodzenia jest ich powtarzalność, dzięki czemu mamy szansę na zaprzeczenie złym wydarzeniom i możliwość zaczęcia wszystkiego od nowa.
Co roku łamiąc się opłatkiem, składamy sobie wiele dobrych życzeń.
I tym razem przy świątecznych stołach, w blasku świec, przy dźwięku kolęd Seniorzy przekazywali sobie wiele pięknych słów, bo Wigilia to święto nadziei, święto każdego z nas. W ten wieczór wyszliśmy z wieczerzy z poczuciem, że coś dobrego się spełniło.
22 grudnia 2016 r. Hotel „Mercure” .
Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Zofia Opacka
Tradycja Świąt Bożego Narodzenia
Kiedy oczekujemy świąt i przygotowujemy się do ich jak najlepszego i bardzo uroczystego przeżycia, najczęściej wracamy do przeszłości, często do krainy dzieciństwa, aby przypomnieć sobie rodzinny dom i jego tradycje. Odtwarzając przeszłość i przekazując ją następnym pokoleniom stajemy się ogniwem tradycji, która wzmacnia nasze korzenie, bo bez nich „wiatr nami miota”.
Wychowałam się w rodzinie i społeczności, której rytm życia dyktowały święta kościelne i prace polowe, czyli nierozerwalnie byliśmy związani z przemijaniem pór roku. Wpatrzeni w niebo mocno stąpaliśmy po ziemi.
Spotkanie Seniorów w atmosferze świąt z perspektywy lat minionych był pomysłem trafionym. W jego realizacji pomogły mi panie z Koła PZERiI ze Staniszowa: Krystyna Krawczyk, Grażyna Barańska, Irena Sobczyk, Maria Jurczyk, Celina Kowalska z Przewodniczącą Danutą Misztak. Prezentowały przepiękne ozdoby choinkowe własnego pomysłu i własnego wykonania.
Natomiast Adam Wolak jak zwykle grał, śpiewał i nadawał ton wspólnemu kolędowaniu.
Moje wspomnienia zaowocowały nutką nostalgii za czasem minionym. Pani Janina, jedna z Seniorek, przywołała z pamięci i wyrecytowała wiersz o narodzinach Bożej Dzieciny.
Przy słodkim poczęstunku snuła się nić wspomnień…
8 grudnia 2016 r. „Restauracja Teatralna”.
Tekst : Zofia Opacka Zdjęcia: Zofia Opacka i Franciszek Michalik
Jesienny Bal Seniora 2016
Nie siedź w domu, nie narzekaj, że przez palce Ci przecieka czas, co pędzi cwałem.
Chroń się przed zawałem.
Ćwiczeń dobra pora, JESIENNY BAL SENIORA.
Jak zwykle, niezmiennie, tradycyjnie w Hotelu „MERCURE” bawili się tryskając humorem Seniorzy, którzy żyją nie patrząc na wiek.
Tekst i zdjęcia: Zofia Opacka
MUZYKA – TANIEC – ŚPIEW 2016
To atrybuty imprezy zorganizowanej przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
„SENIORALIA” po raz piąty zagościły w Jeleniej Górze promując aktywnych Seniorów i satysfakcjonując tych, którzy lubią być odbiorcami dobrej zabawy.
Na koniu w barwnym korowodzie jechał Stanisław Dziedzic, który jako zasłużony Senior i pomysłodawca tej imprezy przejął KLUCZ do MIASTA od Prezydenta Marcina Zawiły.
W bryczce jechali Seniorzy działający na rzecz tegoż środowiska:
Na czele grupy rowerzystów jechał płk Marek Gołębiowski Prezes JSŻR ”RADAR”.
Korowód prowadził jako dobry duch i opiekun wszystkich uczestników Grzegorz Koczubaj.
Komisja w składzie: Krystyna Apoczkin, Pola Janoszczyk i Krystyna Dubiel za najbarwniej prezentujące się grupy uznała:
W Jeleniogórskim Centrum Kultury pod okiem muzyków Filharmonii Dolnośląskiej
z przewodniczącym jury Tomaszem Suchowierzem odbywał się
V Dolnośląski Przegląd Amatorskiej Twórczości Seniorów.
Jednocześnie na Placu Ratuszowym przez Zofię Opacką Wiceprzewodniczącą ZERiI prezentowane były po raz trzeci zespoły, które chciały zaistnieć wśród szerszej społeczności naszego miasta.
A więc kogo nogi zabolały od tańca i komu za bardzo dokuczyło słońce sprzyjające wszystkim poczynaniom, mógł wygodnie siedząc podziwiać to samo piękno w JCK.
Gościnnie na Placu Ratuszowym swoje umiejętności zaprezentowali miłośnicy walk wschodu będący członkami Karkonoskiego Stowarzyszenia AIKIDO. DZIĘKUJEMY!
Zgłoszenia zespołów w trakcie przygotowań przyjmował, a następnie kolejność ich występów opracował Jerzy Mandryk Sekretarz ZERiI.
„SENIORALIA” 2016 zakończyły się galą w Filharmonii Dolnośląskiej, gdzie w obecności zaproszonych gości i sali wypełnionej Seniorami zaprezentowano zwycięzców .
Trzy prestiżowe nagrody trafiły do zespołów:
Wyróżnienie:
Nagrody ufundowali:
Koncert „Melodie polskie” przygotowany przez Dominikę Łukasiewicz
w wykonaniu zawodowych muzyków dopełnił zabawę i radość wszechobecną
podczas V „SENIORALIÓW”.
Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Franciszek Michalik
"Senioralia 2016"
My Seniorzy lubimy powtarzalność, bo i łatwiej zapamiętać i łatwiej się odnaleźć. Ale dzięki powtarzalności rodzi się TRADYCJA.
Tradycyjnie więc po raz V, 28 września w mieście zagościł barwny korowód, który formował się przy Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego i ulicą 1-go Maja dotarł do Placu Ratuszowego, gdzie skocznie przygrywała „Kapela Smolniczanie”.
Nie zabrakło koni, bryczki, muzyki, śpiewu, a przede wszystkim dobrych humorów. Uśmiechnięte buzie ożywiły miasto, najczęściej w przedpołudniowych godzinach uśpione.
Ci którzy nie mieli odwagi przyłączyć się do nas, stali na chodnikach i bacznie obserwując przyjaźnie machali. Urzędnicy miejscy spoglądali przez okna ratusza i kiwali głowami.
Ile werwy drzemie w tych Seniorach, ile talentów się obudziło i ile pomysłów zostało zrealizowanych !!! – wszystkich dopadła taka refleksja.
Klucz do bram miasta przekazany przez Prezydenta Marcina Zawiłę jeszcze bardziej umocnił w przekonaniu, że życie polega na życiu w każdej godzinie i każdym dniu.
SENIORZE dołącz do nas i w dniach 28.09.2016 r. – 30.09.2016 r.
od godz.13:00 bądź na Placu Ratuszowym, gdzie będą prezentowane zespoły amatorskie Seniorów lub w Jeleniogórskim Centrum Kultury, gdzie będą odbywały się przesłuchania w ramach V Dolnośląskiego Przeglądu Amatorskiej Twórczości Seniorów.
ZAPRASZAMY !!!
Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Franciszek Michalik
Piknik – sport i kultura
24 czerwca - dzień po kupalnocce, podczas której w dawnych czasach płonęły ognie i płonęły serca. Uczestnicy harców prosili wówczas bogów dla pól i lasów o obfite plony, a dla siebie – o szczęśliwą miłość. Ta noc, pod wysokim czerwcowym niebem, wciągała w swoją magię i była najweselszą nocą w roku.
Dzień Świętego Jana jest obecnie „Dniem przytulania”, a Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów wybrał go sobie na dzień integracji i dobrej zabawy.
Nie zabrakło jednak znamion tradycji. Grupa najbardziej aktywnych Seniorów dotarła do Kaplicy św. Anny, aby zaczerpnąć łyk wody ze Źródełka Miłości i zaznajomić się z historią i legendami tego magicznego miejsca. Natomiast w DW „Lubuszanin” czekał obfity poczęstunek i grający do śpiewu i tańca zespół „Karkonosze” z Gruszkowa.
Przedstawicielki policji omówiły w pogadance kilka zasad z cyklu „Bezpieczny Senior” i zaprosiły do udziału w kursie z podstaw samoobrony.
Nie zabrakło też zmagań w grach sportowych, a zwycięzcy otrzymali nagrody.
Wróciliśmy do Jeleniej Góry w godzinach popołudniowych, ale śmiech i śpiew uczestników niósł się po szczytach Karkonoszy i budził drzemiące po grotach echa.
Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Henryk Zubacz
Tam też byliśmy!
VI Festyn Integracyjny pod hasłem „Walka z dyskryminacją osób niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym” zagościł na Placu Piastowskim i w Parku Zdrojowym 19 czerwca 2016 r.
Inicjatorem i koordynatorem przedsięwzięcia był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, a wystawcami organizacje działające na rzecz osób będących
w potrzebie. Po porannej ulewie zawitało słońce i ciepłymi promieniami malowało uśmiechy na twarzach przybyłych – tych dużych, małych
i najmniejszych. Wszędobylskie Anioły zagościły nawet na stoiskach uczestników warsztatów terapeutycznych, którzy prezentowali swoje prace. Muszla koncertowa rozbrzmiewała muzyką, śpiewem i wirowała razem
z tańczącymi.
Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów prezentował znany
i lubiany w mieście, i regionie Adam Wolak.
Dorosłych swymi wirtuozowsko wykonanymi piosenkami typu „dawnych wspomnień czar” sprowokował do gromkich braw, a młodych do tańca.
Piękna pokoleniowa integracja na płaszczyźnie od Juniora do Seniora zrobiła „milowy krok” w kierunku „Jelenia Góra bez barier”.
Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Zofia Opacka
Koncert Wiosenny - 2016
Wiosna to czas budzącej się do życia przyrody, świeżej zieleni i śpiewu ptaków.
Ten właśnie czas wybrała Międzynarodowa Organizacja Pracy na obchody Międzynarodowego Dnia Inwalidy.
Wydarzeniem inicjującym ustanowienie tego święta była katastrofa górnicza 8 sierpnia 1956 r. w Kopalni Bois du Cazier w Marcinelle w Belgii, w wyniku której śmierć poniosło 262 górników z 12 krajów, a wielu doznało obrażeń pozostając inwalidą.
W Polsce obchody organizowane są od 1959 r.
Jest to najstarsze święto poświęcone osobom dotkniętym niepełnosprawnością w wyniku wypadku.
Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów z tej okazji zorganizował koncert w Jeleniogórskim Centrum Kultury. Salę widowiskową zapełnili Seniorzy – członkowie Związku i przedstawiciele innych organizacji pozarządowych.
Gorące rytmy słonecznej Hiszpanii, zaprezentowane przez muzyków Filharmonii Dolnośląskiej, solistów i tancerki flamenco rozgrzały serca, co zaowocowało wspólnym śpiewem i nie kończącymi się brawami. Bisy były też.
Tekst Zofia Opacka
„Gdy gwiazda zamarła w bezruchu aniołowie, królowie i pastuszkowie, lud prosty i Stwórca – cały Wszechświat – zmieścił się pod dachem betlejemskiej szopki.”
20 grudnia 2015 r. Seniorzy, członkowie Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, spotkali się w Hotelu „Mercure”, aby w pięknej scenerii i podniosłym nastroju rozpocząć ten najcudowniejszy czas roku, czas Bożego Narodzenia.
„Senioralia” czas zakończyć. I jak co roku grupa najaktywniejszych Seniorów spotkała się w hotelu „Mercure”, by dać upust energii tańcząc i śpiewając.
Mimo szeleszczących liści wiosenna radość gościła w sercach obecnych.
Pięknie nakryte stoły i miła obsługa potęgowały nastrój życzliwości i szczerej sympatii. Grono Seniorów obecnością swoją zaszczyciła Poseł Zofia Czernow i Prezydent Miasta Marcin Zawiła. Byli mile zaskoczeni nieustającą werwą, którą rozbudziły imprezy odbywające się w ramach tegorocznych „Senioraliów”.
Jednak, jak na dostojnych gości przystało, nie świt przerwał zabawę, ale zdrowy rozsądek. Północ to dobry czas, aby rozejść się do domów.
Karbów obyczajności przestrzegamy, bo jak tradycja niesie
„człowiek powinien być dbały o to, by pokazać się pięknie”.
Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Jerzy Mandryk