Uroczystość zakończenia „Senioraliów” miała miejsce w sali koncertowej wypełnionej po brzegi Seniorami. Powitał zebranych Stanisław Dziedzic.
Życzenia zdrowia, pogody ducha, radości na co dzień i nieustającej aktywności przekazała Poseł Zofia Czernow, Poseł Marzena Machałek i Przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Pokój.
Z okazji 70 rocznicy stacjonowania wojska na Dolnym Śląsku Brązowym Krzyżem 70 WOP odznaczono czterech seniorów, których dokonania przedstawił płk Marek Gołębiowski. Decyzję odczytał płk Edward Basałygo, a dekoracji dokonał mjr Kazimierz Kopaniarz w asyście Stanisława Dziedzica.
Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów został uhonorowany statuetką pamiątkową.
Następnie odczytany protokoł jury przybliżył obecnym zwycięzców
IV Wojewódzkiego Przeglądu Zespołowej Twórczości Amatorskiej Seniorów, którzy zaprezentowali się w swoich najlepszych utworach.
Fundatorami trzech głównych nagród (po 1.000 zł każda) byli: Poseł Zofia Czernow, Prezydent Miasta Marcin Zawiła i Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Dla wyróżnionego zespołu koszyk słodyczy przekazała Poseł Marzena Machałek i kapelusze wraz z zaproszeniami do Westernowego Miasteczka Przewodniczący Jerzy Pokój.
Po przerwie soliści i muzycy Filharmonii Dolnośląskiej przenieśli nas w klimaty słonecznej Italii. Muzyka, taniec, śpiew i brawa, brawa, brawa były wszechobecne.
Seniorze! spotykamy się za rok i nie zapominaj:
„Los dał Ci talent, odszukaj go i podaruj światu.”
Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Marek Świerk
Jak to zwykle bywa jedni się bawią, drudzy pracują w pocie czoła przezwyciężając artystyczną tremę.
W Jeleniogórskim Centrum Kultury w piątek i sobotę odbywały się przesłuchania w ramach IV Dolnośląskiego Przeglądu Amatorskich Zespołów Ludowych Seniorów.
Konkurencja duża, poziom wysoki i wyrównany.
Jury, składające się z zawodowych muzyków, po burzliwych obradach musiało podjąć niełatwą decyzję.
Trzy główne nagrody otrzymały zespoły:
Wyróżniono zespół:
”AKORD” ze Świebodzic i „BOLKOWIAN” z Bolkowa.
Natomiast na Placu Ratuszowym w piątek prezentowały się zespoły:
„Spoko Spoko”, „Bolkowianie”, „Akord”, „Kwisowianie”
i „Pogodne Słowiki”.
Towarzyszył im śpiew, taniec i gromkie brawa Jeleniogórzan.
W sobotę Seniorów i Juniorów bawił specjalny gość tegorocznej edycji „Senioraliów” CATAWBA COUNTRY SHOW i Indiańska Formacja Taneczna Pop Wow.
Grupa ta prezentowała tradycje dymne i tańce indiańskie włączając obecnych do zabawy, jednocześnie przybliżała wiedzę o kulturze Indian i symbolice strojów.
Wszechobecna radość i pogodny nastrój spotęgowany pięknie świecącym słońcem potwierdzał, że nie ważne ile chwil trwa życie, ale ważne ile życia zawierają te chwile!
Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Marek Świerk
To już IV edycja.
Wielobarwny korowód, w rytmie melodii granych przez Orkiestrę Dętą Filharmonii Dolnośląskiej, tradycyjnie wyruszył spod Kościoła Garnizonowego w kierunku Placu Ratuszowego. Stukot kopyt końskich na jeleniogórskim bruku obwieszczał rozpoczęcie czasu radości i zabawy dla Seniorów.
Wyborowymi jeźdźcami byli: pomysłodawca i organizator „Senioraliów” – Stanisław Dziedzic i ekipa ze stadniny pani Luizy z Mysłakowic. W karecie zajęli miejsca: zasłużone w działalności na rzecz środowiska Seniorów członkinie Zarządu Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Krystyna Duda i Zofia Antoszewska, Przewodnicząca Koła nr 9 Związku Emerytów w Piechowicach Krystyna Kowalik, Prezes Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego mjr Kazimierz Kopaniarz i Prezes Zarządu Miejskiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego płk Edward Basałygo.
Nowością w tej kolorowej gromadzie była grupa rowerzystów rekrutujących się z żołnierzy – członków Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz grupa aktywnych Seniorów z Panią Poseł Czernow, kandydatką na Posła przyszłej kadencji.
Od Prezydenta Miasta Marcina Zawiły Seniorzy przejęli klucze i rozpoczęły się wspólne śpiewy intonowane przez zespół „Izerskie Bogdanki”.
Następnie wręczone zostały nagrody za najbardziej barwny i ciekawy strój, które otrzymały: Koło Związku Emerytów ze Szklarskiej Poręby, Koło Związku Emerytów ze Staniszowa oraz zespół Podgórzanie.
W Jeleniogórskim Centrum Kultury o godz. 13.00 rozpoczęły się przesłuchania zespołów w ramach IV Dolnośląskiego Przeglądu Zespołowej Twórczości Amatorskiej Seniorów, a na Placu Ratuszowym – prezentacja zespołów chcących pokazać się szerszej publiczności, między innymi: zespół "Bolczowianie", zespół "Podgórzanie", Adam Wolak i zespół śpiewaczy męski "Miłek".
02.10.2015r. (piątek) zapraszamy do JCK o godz.13.00 na drugi dzień Przeglądu Zespołów Artystycznych oraz na Plac Ratuszowy, gdzie będą prezentowane zespoły ludowe.
03.10.2015r. (sobota) godz. 11.00-13.00 na Placu Ratuszowym spotkanie w klimacie "Dzikiego Zachodu" przygotowane przez zespół "Catabwa", który zaprezentuje barwne indiańskie stroje, muzykę, tańce, tipi i wiele innych atrakcji.
Życzymy miłej zabawy.
Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Marek Świerk
10 maja 2015 r. w Uniejowicach koło Złotoryi w Muzeum Wojska Polskiego i Armii Radzieckiej odbyły się obchody 70 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej.
Uroczystość swoją obecnością zaszczycił przedstawiciel Zarządu Województwa Dolnośląskiego Tadeusz Samborski i Konsul Federacji Rosyjskiej we Wrocławiu Andriej Jakowlew. Kombatantom i weteranom wręczono medale przyznane przez Federację Rosyjską "70 lat Zwycięstwa w Wojnie Ojczyźnianej" i Krzyże Zasługi LWP
Krzyżem Zasługi LWP odznaczeni zostali: Stanisław Dziedzic, płk Marek Gołębiowski i płk Marek Tołkacz - członkowie naszego Związku.
Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Janusz Śliwiński
Salę balową w hotelu „Mercure” 25 kwietnia 2015r. zapełnili Seniorzy – członkowie Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Na początku imprezy przyrzekli stojąc, że będą się dostojnie zachowywać, dobrze bawić
i nie deptać partnerkom po butach.
Dzień ten był też okazją do złożenia życzeń obecnym na balu solenizantom:
Markom i Jerzym. Zaśpiewano im „Sto lat”.
Trio muzyków zaprezentowało szeroki wachlarz przebojów – do wspomnień i do tańca. Obecnych 100 osób utrwalało młodą tradycję i stare przyzwyczajenia.
Młoda tradycja - gdyż „Bal Wiosenny” od niedawna zagościł na stałe w kalendarzu imprez Związku Emerytów.
Stare przyzwyczajenia - gdyż ci, którzy lubili tańczyć, dobrze się bawić, mile spędzać czas w gronie przyjaciół, robią to nadal.
Bo cóż piękniejszego niż marzyć o „nowej wiośnie” w „jesieni życia”?!
Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Jerzy Mandryk
Na stałe w kalendarzu imprez Polskiego Związku Emerytów, Rencistów
i Inwalidów zagościły obchody Światowego Dnia Inwalidy.
11 kwietnia 2015r. salę koncertową Filharmonii wypełnili Seniorzy – członkowie Związku oraz grupy osób zrzeszone w innych organizacjach pozarządowych.
Uroczystość swoją obecnością zaszczyciła Poseł Zofia Czernow, Prezydent Miasta
Marcin Zawiła, Przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Wrotniewski oraz Radni Miasta. Przybyłych powitał Stanisław Dziedzic.
Przedstawił w zarysie historię tego święta i życzył obecnym dobrej zabawy.
Życzenia zdrowia, dobrej kondycji oraz wiosennej pogody w sercu złożył wszystkim
Prezydent Marcin Zawiła i poseł Zofia Czernow, która symboliczną wiązankę tulipanów
dla Seniorów przekazała na ręce Barbary Kozłowskiej – byłej skarbnik i członka Zarządu PZERiI.
Następnie ze zgiełku współczesności przenieśliśmy się w „świat w zupełnie starym stylu”.
Ku temu dało okazję radio, które w bieżącym roku obchodzi 90 rocznicę powstania.
Znany sygnał przywołał na usta uśmiech, „Jesienne róże”. „Przeklnę cię”, „To ostania niedziela”, „Brunetki, blondynki …” i inne przeboje przypomniały niejedną przygodę
z dawnych lat, a polka „Lato z radiem” zachęcała nogi do tańca.
Chór z widowni wspomagał solistów. Gromkim oklaskom nie było końca.
Piosenka „Róbmy swoje” zakończyła ten wspaniały czas wspomnień.
Część artystyczną wirtuozowsko przygotowała i poprowadziła Dominika Łukaszewicz.
Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Jerzy Mandryk
21 stycznia 2015 r. na uroczystym spotkaniu noworocznym płk. Marek Gołębiowski Prezes Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników "RADAR" w imieniu własnym, Zarządu oraz członków Stowarzyszenia złożył
Przewodniczącemu Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Stanisławowi Dziedzicowi, z okazji przyznania wyróżnienia od Prezydenta Jeleniej Góry dla organizacji pozarządowej 2014 roku, gratulacje wraz z życzeniami satysfakcji z dalszych owocnych działań na rzecz środowiska seniorów regionu jeleniogórskiego.
Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Franciszek Michalik
Prezydent Miasta Jeleniej Góry Marcin Zawiła 19 stycznia 2015 r. w czasie sprawozdania z działalności za rok 2014 i przedstawienia węzłowych zagadnień na 2015 r. wyróżnił 5 najlepiej prosperujących przedsiębiorstw i 1 organizację pozarządową.
Na ręce Przewodniczącego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Stanisława Dziedzica przekazana została pamiątkowa statuetka z dedykacją i wiosenny bukiet tulipanów.
Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Jerzy Mandryk, Karol Sobol
W czas Bożego Narodzenia często wracamy w myślach do krainy dzieciństwa szukając swoich korzeni bo, jak słusznie zauważył Mały Książę, bez nich wiatr nami miota. Nasze korzenie to tradycja.
A co to jest tradycja?
To ciągła powtarzalność.
Od uroczystości Trzech Króli zaczyna się, nie zawsze jednakowo długi, karnawał.
Jest to czas radości, wzajemnych odwiedzin i hucznych zabaw.
Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów 10 stycznia 2015r. zorganizował
w restauracji „Euforia” bal na 30 par.
Piękny wystrój wnętrza i migające płomienie świec wytworzyły uroczysty nastrój.
Para królewska, Ania i Marian, miłościwie panowała na parkiecie, kotylionowe harce zadowoliły każdego, a suto zastawione stoły umilały chwile przerwy między tańcami. Zgodnie z tradycją, wzorem pradziadów, po raz kolejny bawiliśmy się na urodzaj, na zdrowie, na szczęście, na ten Nowy Rok.
Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Jerzy Mandryk
9 stycznia 2015r. sala widowiskowa JCK wypełniona po brzegi.
Przewodniczący Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Stanisław Dziedzic
wita przybyłych i składa życzenia zdrowia, szczęścia, pomyślności.
Następnie zespół muzyków Filharmonii Dolnośląskiej i trio solistów zawłaszcza scenę.
Znane i lubiane melodie musicalowe wywołują radość w sercu i porywają dłonie
do oklasków.
Przy rozważaniach bohatera „Skrzypka na dachu” Tewiego Mleczarza co by było,
gdyby był bogaty, rozmarzyły się niejedne oczy.
W duszy zaczęły kształtować się marzenia.
Dlaczego się mają nie spełnić?!
Już Lord Jim Conrada wyznawał maksymę:
„Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem. I tak aż do końca!!!”
Niech więc ten 2015r. będzie rokiem spełnionych marzeń, a wzniesiony lampką szampana toast – gwarancją powodzenia.
Tekst: Zofia Opacka
Zdjęcia: Jerzy Mandryk